Rektefiye Aracın Performansını Artırır mı?

Rektefiye Aracın Performansını Artırır mı?

Motor yenileme işlemi, aracın performansını üretici firmaların belirlediği standartların üstüne yükseltmez. Bu yükselme işlemi daha çok modifiye dediğimiz işlemler sonrası gerçekleşmektedir. 

İçten yanmalı motorlarda motorun hareketli parçaları birbirlerine sürterek zamanla aşınırlar. Bir süre sonra parçalar arasında yağ filminin muntazam oluşmaması, kompresyon kaçaklarının artması ve yağın yakıta aşırı miktarda karışarak yanması sonucu motor başlangıçta göstermiş olduğu performanstan uzaklaşır ve motorda güç düşmesi gözlenir. Rektifiye (daha doğrusu motor yenileme) esnasında motorun aşınmış parçaları orjinal fabrika üretimi değerleri doğrultusunda yenilenerek motor çalışmaya hazır hale getirilir.

 

Motor bloğunun çeşitli işlemlerden geçirilmesi ile motorun ömrü uzatılarak aracın eski çekiş kaabiliyetini kazanması sağlanır. 

Motor bloğu ve kapak yüzeyleri taşlanarak birbirine tam temas ve hava sızdırmazlığı sağlandığında yanma odasının hacmi düşmekte, hava ve yakıt karışımı daha verimli yanmakta, itme (çekiş) gücü artmaktadır. 

Motor rektifiye işlemi, performansı düşen araçta belli bir düzeyde BG (beygir gücü) artırılmasına sebep olarak daha verimli sürüş keyfi sağlamaktadır.